3 główne zasady jak ustawić łóżko w sypialni

Wiele osób zgodzi się, że najwygodniejszym wyposażeniem całego domu lub mieszkania jest łóżko. Chociaż nie zawsze, ponieważ jak mówi przysłowie “jak pościelisz, tak się wyśpisz” i rzeczywiście jest w tym sporo prawdy. W dzisiejszym artykule jednak nie będziemy przedstawiać porad na to, jak poprawnie pościelić łóżko, ale jak je ustawić w naszej sypialni, aby spało nam się komfortowo i przyjemnie. 

Podczas aranżacji sypialni ogromne znaczenie ma przede wszystkim funkcjonalność oraz fakt, aby dobrze wysypiać się. Ponadto sypialnia to miejsce relaksu, dlatego warto zadbać o spokój właśnie w tym pomieszczeniu i zminimalizować zbędne dodatki, które mogłyby zakłócać nasz sen. Jak ustawić łóżko, aby pozytywnie wpływało na jakość snu oraz by nasza sypialnia była praktyczna?

Łóżko względem okna – czy pod oknem to dobre rozwiązanie? 

Ustawienie łóżka zależy od samego rozkładu naszego pomieszczenia, ale i od wielkości samego łóżka. Jeśli zależy nam, aby w naszej sypialni znalazło się łóżko tapicerowane przede wszystkim nie powinniśmy go umieszczać pod oknem z dwóch powodów. Po pierwsze utrudniamy sobie dostęp do okna, po drugie podczas wietrzenia pokoju będziemy narażeni na przeciąg, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. To rozwiązanie będzie szczególnie utrudniało nam funkcjonowanie w okresach wiosenno – letnich, chyba, że nasze wnętrze jest klimatyzowane. 

Łóżko tapicerowane Pik 

Wzdłuż najdłuższej ściany w pokoju – łóżko tapicerowane i inne 

Niezależnie od tego, czy Twoje łóżko jest jedno, czy dwuosobowe, większe bądź mniejsze jeśli masz taką możliwość umieść je wzdłuż najdłuższej ściany w pokoju. Twój wybór padł na łóżko tapicerowane? Świetnie, w takim razie część z wezgłowiem powinna znajdować się pod ścianą. 

Przed snem oglądasz ulubione seriale bądź filmy? Warto na przeciwko łóżka – jeśli pozwala na to miejsce umieścić komodę, a na niej telewizor. Na przeciwko łóżka nie ma miejsca na dodatkowe meble? Powieś telewizor na ścianie. 

Szafka nocna dębowa duża

Jeśli na łóżku będą spały dwie osoby, a w sypialni jest wystarczająco miejsca warto umieścić łóżko tapicerowane tak, aby po obu stronach była wolna przestrzeń. Dzięki temu każda z osób będzie miała praktyczny dostęp do swojej części łóżka. Dodatkowo po każdej ze stron powinna znajdować się szafka nocna. To niezwykle praktyczne rozwiązanie – pięknie się prezentuje, a przede wszystkim pozwala na przechowywanie drobiazgów takich jak książka, ładowarka czy biżuteria w szufladach. Dzięki temu wokół łóżka zapanuje porządek, co również ma wpływ na jakość snu. 

Ogrzewanie poprzez kaloryfer, a łóżko w sypialni 

Kolejnym ważnym aspektem, szczególnie w sezonie grzewczym będzie umieszczenie łóżka najdalej jak to możliwe od grzejnika. Po pierwsze, przed snem zaleca się wietrzenie pokoju. Po drugie gorące, a dodatkowo suche powietrze negatywnie wpływa na jakość naszego snu. 

Najczęściej zaleca sie ustawianie łóżka na środku pokoju, dzięki czemu będziemy mieli dostęp z każdej strony. Ponadto wiele zależy od tego, jak w naszym pomieszczeniu wygląda rozkład okien, ale i drzwi! Sporo osób preferuje umieszczenie łóżka naprzeciwko drzwi, inni z kolei wzdłuż najdłuższej ściany, ale lekko z boku, dzięki czemu łóżko jest subtelnie schowane. Natomiast głównym elementem w sypialni jest właśnie łóżko, dlatego to ono powinno stanowić centralny punkt. 

Co równie ważne, jeśli w sypialni znajduje się szafa z lustrem to łóżko powinno być tak umieszczone aby nie blokowało swobodnego dostępu do szafy, a także do lustra. Nawet w najmniejszym pomieszczeniu możemy zastosować praktyczne rozwiązania, które dodatkowo pięknie się prezentują i tworzą wyjątkowy klimat wnętrza.