Czy narożnik do spania to dobre rozwiązanie?

Urządzając mieszkanie jesteśmy zmuszeni do podjęcia ważnych decyzji, a dylematów jest mnóstwo, o czym przekonał się każdy, kto kiedykolwiek wybierał meble do swojego wnętrza. Jednym z takich dylematów jest m.in. wybór kanapy czy narożnika do salonu. W dzisiejszym artykule przedstawimy, dlaczego narożnik z funkcją spania to doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza. Odpowiemy również na pytania, w jakim wnętrzu najlepiej sprawdzi się narożnik do spania oraz czym kierować się podczas wyboru. 

Komfortowy sen na wygodnym materacu to gwarancja udanego dnia i dobrego humoru. W końcu nikt nie lubi rozpoczynać dnia pełnego pracy po nieprzespanej nocy na niezbyt wygodnym łóżku. Niestety bardzo często, szczególnie młodzi ludzie mieszkają w kawalerkach, gdzie nie ma osobno wydzielonej przestrzeni na salon i sypialnię. Bardzo częstą praktyką jest rozkładana kanapa lub właśnie narożnik z funkcją spania! To wręcz idealne rozwiązanie do niewielkich wnętrz, ale także do przestronnych pomieszczeń. Dlaczego?

Narożnik do spania – kształt i wielkość 

Obecnie na rynku dostępne są kanapy oraz narożniki w przeróżnych rozmiarach oraz kształtach. Najpopularniejsze narożniki występują w kształcie litery L, natomiast ogromnym zainteresowaniem (szczególnie do większych pomieszczeń) cieszą się narożniki w kształcie litery U. 

Wybierając narożnik do salonu, gdzie raczej nie jesteśmy ograniczeni pod względem wielkości pomieszczenia do dyspozycji mamy przeróżne wielkości np. w kształcie litery U. 

Natomiast jeśli mieszkanie jest niewielkie, a salon jednocześnie będzie pełnił funkcję sypialni, gdzie powinna zmieścić się jeszcze komoda, stolik i kilka innych dodatków należy dopasować kształt do całego wystroju wnętrza. 

Narożnik podkowa Felix 

Rozmiar narożnika, a wielkość pomieszczenia 

Podobnie jak przy wyborze kształtu, tak też wybierając rozmiar narożnika nie powinniśmy zapominać o tym, jaką dostępną przestrzeń mamy w pomieszczeniu. Jeśli narożnik będzie jednocześnie pełnił funkcję łóżka na co dzień, warto wybrać taki o wystarczająco dużej powierzchni spania.
Z kolei jeśli w salonie sporadycznie będzie u nas nocować rodzina czy znajomi warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na aspekty mające wpływ na codzienność. 

W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się proste modele, np. bez podłokietników, które same w sobie zajmują dość sporo miejsca. Zamiast tego warto przeznaczyć tę część na nieco większą powierzchnię spania. W końcu jeśli narożnik ma pełnić również funkcję łóżka, musi być odpowiednio dostosowany. Tego typu meble bez podłokietników lub np. profilowanych oparć wyglądają nieco lżej i nie są aż tak masywne. Dzięki temu dodatkowo nie przytłaczają i tak już niewielkiego mieszkania. 

Pozostając w temacie rozmiaru narożnika nie należy zapominać o tym, ile miejsca potrzebuje do rozłożenia! Dlatego przed zakupem dokładnie wymierz wnętrze oraz zaplanuj przestrzeń niezbędną do rozłożenia powierzchni do spania.

Narożnik Lofti z funkcją spania 

Komfort i wygoda podczas spania

Kwestia wygody to temat, który nie podlega dyskusji. Szczególnie, jeśli narożnik z funkcją spania za dnia ma pełnić funkcję wypoczynkową, z kolei wieczorem zamienia się w wygodne łóżko do spania. Dlatego też wybierając tego typu meble powinniśmy głównie zwracać uwagę na to, czy jest wygodny podczas siedzenia, ale i odpowiednio komfortowy podczas spania. 

Wiele osób jest zwolennikami miękkiego wykończenia, z kolei spora część domatorów preferuje jednak twardsze podłoże do spania. Wszystko zależy od preferencji, dlatego też warto odpowiednio dobrać narożnik do spania

Narożnik Space II z funkcją spania

Niezbędny element każdego narożnika – pojemnik na pościel

Nie tylko narożnika, ale i kanapy czy łóżka, szczególnie w mniejszym pomieszczeniu, gdzie każdy regał w niewielkiej szafie jest na wagę złota. Pojemnik na pościel pomieści kołdry, koce czy poduszki dla domowników, bądź także dla gości. 

Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie w każdej sytuacji, a tym bardziej jeśli nasza sypialnia o poranku zamienia się w salon. Wystarczy otworzyć pojemnik, wrzucić poukładaną pościel, złożyć narożnik i gotowe! Wnętrze jest gotowe do spędzania czasu za dnia. 

Trwałość przede wszystkim 

Wysoka jakość wykończenia to element, na jaki również powinniśmy zwracać niemałą uwagę. Tym bardziej, jeśli narożnik z funkcją spania każdego dnia rano i wieczorem będzie rozkładany i składany. Wysokiej jakości, trwałe materiały wykorzystywane podczas produkcji to podstawa. Nie powinniśmy również zapominać o materiałach, które są łatwe w utrzymaniu czystości. 

Narożnik z funkcją spania, ale i nierozkładany to inwestycja na lata. Bardzo często stanowi główny mebel w całym mieszkaniu, dlatego powinien doskonale spełniać się w swojej funkcji. Warto poświęcić nieco więcej czasu na szukanie tego idealnego, dzięki czemu narożnik do spania będzie wyśmienicie służył przez najbliższe kilka, a może i kilkanaście lat. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy jedno pomieszczenie spełnia się w roli salonu oraz sypialni. Za dnia świetne miejsce do wypoczynku, wieczorem zamienia się w wygodne łóżko do spania.