Czy okrągły stół sprawdzi się w jadalni lub kuchni?

Urządzając dom czy mieszkanie z pewnością jednym z najważniejszych elementów, o jakie powinniśmy zadbać aranżując wnętrze jest stół do jadalni lub kuchni. W zależności od dostępnego miejsca, naszych preferencji czy ilości domowników wybieramy kształt stołu i jego wielkość. W dzisiejszym artykule przedstawimy, kiedy i dlaczego warto wybrać okrągły stół do naszego domu. Jak go zaaranżować, aby był funkcjonalny i doskonale pasował do całości wnętrza? Zapoznaj się z naszymi radami. 

Nowoczesne wnętrze i okrągły stół w jadalni czy kuchni 

Oprócz tego, że stół w jadalni lub kuchni spełnia swoją oczywistą rolę zapraszając do wspólnych posiłków czy wieczorów przy grach planszowych, to także dodaje klimatu i przyciąga swoimi zaletami wizualnymi. Od tego, jaki kształt stołu wybierzesz zależy wiele. Przede wszystkim okrągły stół sprawdzi się na pewno dla małżeństwa, nielicznej rodziny czy młodych osób. Nie zajmuje on sporo miejsca, pięknie prezentuje się zarówno w salonie, jak i w kuchni czy przestrzeni jadalnianej. 

Rozkładany stół okrągły Ludwik + 6 krzeseł Bona Pik

Nie zawsze jednak okrągły kształt będzie pasował do danego wnętrza. Przykładowo posiadając niewielką kuchnię o podłużnym i wąskim kształcie stół okrągły najzwyczajniej w świecie się nie zmieści. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie stołu w salonie – lub wybór prostokątnego czy kwadratowego do kuchni. 

Okrągły stół czy to w jadalni, większej kuchni czy salonie pełni również świetną formę dekoracji! W ciągu dnia, kiedy nie spożywamy posiłku postawiona na blacie stołu misa z owocami czy bukiet kwiatów w ozdobnym wazonie dodają świeżości i uzupełniają wnętrze.

Stół okrągły rozkładany tylko dla większej rodziny?

Świetnym rozwiązaniem podczas aranżacji wnętrza jest wybór stołu rozkładanego w okrągłym kształcie. Oczywiście jeśli tylko ilość dostępnego miejsca w mieszkaniu pozwala warto zaopatrzyć się w stół okrągły rozkładany. To świetna propozycja zarówno dla całej rodziny. Nawet dla młodej pary, która na co dzień we dwójkę spożywa posiłki, ale od czasu do czasu zaprasza znajomych czy rodzinę. 

Rozkładany stół okrągły Ludwik + 6 krzeseł Bona

Tego typu funkcjonalne rozwiązanie na co dzień zajmuje mało miejsca i pięknie prezentuje się z dodatkami. Z kolei kiedy wymaga tego sytuacja nie mamy problemu z pomieszczeniem wszystkich gości przy jednym stole. Wystarczy go rozłożyć, a cała rodzina czy paczka znajomych mogą swobodnie spędzać czas przy wspólnym posiłku czy przekąskach i rozmowach. Tego typu rozwiązanie sprawdza się także do niewielkich przestrzeni. Dostępne miejsce na rozłożenie stołu, ale na co dzień nie ma potrzeby zabierania dodatkowego miejsca. 

Jakie inne zalety mają stoły okrągłe?

Wiele oczywiście zależy od samego wystroju wnętrza, dodatków, wyposażenia i oczywiście dostępnej przestrzeni – o czym wspominaliśmy już wyżej. Natomiast okrągły stół w jadalni połączonej z kuchnią, w przestronnej kuchni czy także salonie dodaje lekkości i świeżości. Wybierając jednak stoły okrągłe trzeba pamiętać, że nie zawsze będzie on na tyle praktyczny, co prostokątny czy kwadratowy. 

Stoły okrągłe mimo, że pomieszczą wbrew pozorom więcej osób niż prostokątne (również liczbę nieparzystą) to ze względu na swój kształt powinny znajdować się na środku pomieszczenia. 

Okrągły stół ani nie będzie praktyczny, ani nie będzie dobrze się prezentować, kiedy dosuniemy go pod ścianę – w porównaniu do “kanciastych” kształtów stołów. 

Wybierając stoły okrągłe do mieszkania należy wziąć pod uwagę więc dostępną przestrzeń, nasze potrzeby. Uwzględnić, ile posiłków dziennie spożywamy i ile osób na co dzień znajduje się przy stole. Dla jednych zaletą, dla innych wadą będzie więc fakt, że stoły okrągłe powinny znajdować się na środku pomieszczenia. 

Inną, być może dla wielu mniej lub bardziej ważną sprawą będą zasady savoir-vivre. Przy stole z okrągłym blatem nie musimy martwić się, kto będzie zasiadał na szczycie. Okrągły stół to świetne rozwiązanie, ale należy odpowiednio zaaranżować przestrzeń.