Funkcjonalne i ponadczasowe szafki nocne – czym kierować się podczas wyboru?

Sypialnia to miejsce w naszym domu, gdzie możemy się wyciszyć zapadając w sen. Wpływ na to, czy rano obudzimy się wyspani ma wiele czynników, a jednym z nich jest wystrój sypialni. Wygodne łóżko, pakowna szafa, toaletka bądź komoda i oczywiście szafki nocne. W końcu na czymś trzeba postawić lampkę nocną, móc odłożyć książkę bądź telefon wpięty do ładowarki. Tego typu dodatki obok łóżka są niezwykle funkcjonalne, a jak znaleźć te idealne?

Miejsce na książkę, szklankę z wodą, czy lampkę nocną?

Wybierając meble do sypialni czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia głównym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest przeznaczenie. Sporo osób zwraca uwagę na aspekty wizualne pomijając zastosowanie przedmiotu. Z czasem niestety okazuje się, że np. szafka jest mało pojemna, że fajnie, gdyby była bardziej zabudowana lub w nieco większym rozmiarze, itp.

Otwarte szafki nocne prezentują się elegancko, ale głównie i stoi na nich wyłącznie lampa. Dodając kolejne elementy takie jak biżuteria, telefon, książka, krem do rąk itd. tworzy się lekki bałagan, co nie wygląda już estetycznie. W tym przypadku świetnie sprawdziłaby się jednak szafka nocna z szufladą, która pomieściłaby dodatkowe przedmioty. 

Zastosowanie szafki nocnej 

Szafki nocne pełnią funkcję dekoracji w sypialni doskonale komponując się z łóżkiem i pozostałymi meblami we wnętrzu, ale oprócz tego mają wiele praktycznych zastosowań. Jest to miejsce obok łóżka, na którym możemy bezpiecznie ułożyć różne przedmioty, o których wspominaliśmy wyżej. Lampki nocne coraz częściej montowane są na ścianie tuż nad łóżkiem, aby zaoszczędzić nieco miejsca. Przeglądajac wnętrzarskie inspiracje często spotkać możemy także wazon z kwiatami tuż obok łóżka lub np. ramkę ze zdjęciem najbliższej osoby. 

Szafki nocne – jak wybrać te idealne? 

Dodatki takie jak szafki nocne wypełniają wnętrze i dodają uroku, a jak je dopasować do pozostałych elementów? Kierować się aspektami wizualnymi, zastosowaniem, czy czymś jeszcze? 

Rozmiar szafki nocnej, a przestrzeń w sypialni 

 O ile szczęśliwcy większych przestrzeni nie będą mieć problemu z “wciśnięciem” szafek nocnych obok łóżka, tak w mniejszych wnętrzach mogą stanowić problem. Można powiedzieć, że najważniejszym i pierwszym krokiem przed zakupem szafek nocnych będzie wymiar dostępnej przestrzeni. Jeśli już wiesz, jaka szerokość będzie idealna, nie zapomnij o dopasowaniu szafki nocnej do wysokości łóżka! To równie ważny czynnik mający wpływ na to, czy mebel będzie praktyczny. Wysokość szafki nocnej powinna być “na wyciągnięcie ręki”, czyli tak, aby swobodnie móc odłożyć różne przedmioty. 

Szafka nocna dębowa mała 

W jakim stylu wybrać szafkę nocną?

Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządzona jest sypialnia. Warto wybrać szafki spójne do całości, dzięki czemu będą się doskonale komponować i uzupełniać wnętrze. Jeśli np. sypialnia urządzona jest w stylu klasycznym warto postawić na tego samego rodzaju szafki nocne.

Szafka nocna dębowa 

 

Szafka dębowa idealnie będzie pasować do łóżka w podobnym klimacie. Będzie stanowić dodatkowy element dekoracyjny, ale przede wszystkim będzie praktyczna. 

Do wnętrza nowoczesnego, gdzie przeważają przykładowo meble białe sprawdzą się szafki nocne w tym samym kolorze. Do wnętrz w stylu loftowym warto postawić na połączenie metalu i szkła. 

Szafki nocne to na pozór szybki wybór uzupełniający nasze wnętrze. W rzeczywistości natomiast wymaga odpowiedniego przygotowania, wymiarów dostępnego miejsca i wyboru tego typu, które będzie pasował, ale i miał swoje zastosowanie praktyczne.