Jadalnia w salonie, czyli funkcjonalna przestrzeń mieszkania

Nie każdy metraż mieszkania pozwala nam na posiadanie przestronnej kuchni, salonu, jadalni i pozostałych pomieszczeń. Dlatego w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem stała się otwarta jadalnia w salonie albo w otwartej przestrzeni, gdzie znajduje się kuchnia, salon, jadalnia jako jedno duże, otwarte pomieszczenie. 

Zaletą jadalni jest zdecydowanie to, że zawsze znajdzie się jakieś miejsce, aby umieścić stół i krzesła i wspólnie zjeść posiłek z domownikami lub lokatorami. Czy to w rogu kuchni, czy salonie. Tym razem porozmawiamy sobie o jadalni w salonie, czyli popularnym rozwiązaniu stosowanym obecnie w większości wnętrz. 

O czym pamiętać podczas aranżacji jadalni?

Obecnie w większości mieszkań w nowoczesnych budynkach znajduje się kuchnia otwarta na salon, a w tej przestrzeni musimy zazwyczaj znaleźć także miejsce do wspólnych posiłków, czyli na jadalnię. Strefa wydzielona jako jadalnia powinna być w miarę możliwości przestronna i komfortowa, chociażby ze względu na wygodę podczas noszenia posiłków z blatu kuchni na stół w jadalni. Pierwsza zasada to czy preferujesz stół prostokątny, czy okrągły? Z reguły to właśnie okrągłe zajmują więcej miejsca, a do tego należy doliczyć oczywiście przestrzeń na krzesła. Stół prostokątny warto ustawić wzdłuż ściany zachowując miejsce na swobodne odsuwanie krzeseł tak, aby goście nie zarysowali np. ściany, a także by ktoś inny mógł swobodnie przejść na swoje miejsce. 

W jadalni mogłoby się wydawać, że najważniejszy jest stół z krzesłami i to oczywiście prawda, ale równie ważna jest chociażby ściana. Ze względu na fakt, że różne wypadki zdarzają się z jedzeniem bądź piciem warto postawić na farbę łatwo zmywalną, na której nie pozostaną plamy. 

Jak urządzić jadalnię w salonie?

Jak już wspomnieliśmy, jadalnia to przestrzeń, która powinna być w miarę możliwości funkcjonalna. Aby nie ryzykować zabrudzeń np. dywanu, podłogi i pozostałych elementów wyposażenia warto stół z krzesłami umieścić jak najbliżej aneksu kuchennego. Dzięki temu droga między kuchnią, a jadalnią będzie o wiele krótsza i bezpieczniejsza. 

Jeśli to możliwe, warto stół z krzesłami umieścić blisko okna. Duża dawka naturalnego światła sprzyja wspólnym posiłkom i oświetla stół. 

Strefa wypoczynkowa, a jadalnia 

Zastanawiasz się, jak wydzielić strefę jadalnianą z wypoczynkową? Wszystko zależy od preferencji. Jedni chętnie aranżują swoje wnętrza skutecznie łącząc kanapę, telewizor i stół, inni jednak chętniej wybierają podział na strefy. 

Skutecznym sposobem jest ustawienie kanapy tyłem do stołu – oczywiście jeśli to możliwe. Dzięki temu oddzielisz przestrzeń wypoczynkową od strefy, gdzie wspólnie z rodziną spożywacie posiłki.

Jeśli w Twojej przestrzeni nie ma na tyle miejsce, możesz np. stół postawić na dekoracyjnym dywanie. Co prawda to niewiele, ale już pozwoli w jakimś stopniu wyznaczyć konkretną strefę. 

Jaki stół i krzesła do jadalni wybrać?

Wybierając stół i krzesła należy przede wszystkim wziąć pod uwagę domowników oraz liczbę gości, którzy najprawdopodobniej będą nas odwiedzać. Oprócz tego oczywiście najważniejsza jest dostępna przestrzeń w mieszkaniu. Najbardziej atrakcyjną opcją jest stół rozkładany – czy to okrągły czy prostokątny. Krzesła oczywiście powinny być dopasowane do wysokości stołu, aby domownikom siedziało się wygodnie i komfortowo. Duże znaczenie ma też sama waga krzesła, jednak to jest zależne od konkretnego modelu. Przykładowo krzesła plastikowe będą o wiele lżejsze niż te masywniejsze drewniane. 

W naszej ofercie znajdziecie zestawy – stoły rozkładane z krzesłami, stoły rozkładane okrągłe, prostokątne. Szeroki wybór asortymentu pozwoli Ci wybrać stół i krzesła idealnie dopasowane do stylu panującego w Twoim mieszkaniu.

Stół okrągły Ludwik + 4 krzesła Amelia

Klasyczny, ponadczasowy i pasujący do większości wnętrz. Stół okrągły sprawdzi się doskonale zarówno w salonie, jak i w kuchni, w której jest nieco więcej przestrzeni.

Rozkładany stół Basia + 6 krzeseł Marika 

Kolejna doskonała propozycja tym razem stół prostokątny i 6 krzeseł, czyli rozwiązanie idealne do salonu o nieco większej przestrzeni. Prosty design, masywne nogi i wbudowana wkładka, która umożliwia wydłużenie stołu to rozwiązanie idealne! Krzesła idealnie dopasowane do wielkości stołu wpiszą się w nowoczesne, tradycyjne czy skandynawskie wnętrze stanowiąc praktyczną dekorację. 

Mimo wydzielonych stref jadalni w salonie warto wybierać meble w miarę pasujące do siebie kolorystycznie. Pozwoli nam to uniknąć chaosu, a wszystko będzie ze sobą spójne.