Jak pielęgnować meble tapicerowane?

Meble tapicerowane to jedne z najczęściej wybieranych elementów wyposażenia wnętrz. Zapewniają niezwykły komfort użytkowania, są wytrzymałe, a przy tym pasują do większości wnętrz. Szeroki wybór kolorów, tkanin i stylu umożliwia dobór mebli zarówno do mieszkania w stylu glamour, nowoczesnego czy skandynawskiego. Jednak co zrobić, by meble tapicerowane utrzymywały się w doskonałym stanie przez jak najdłuższy okres czasu? Jak utrzymać sofę lub fotel w czystości mając dzieci lub zwierzęta domowe?

Urządzając swoje pierwsze mieszkanie czy robiąc remont z wymianą mebli na nowe zależy nam, by zachowały swoją świetność przez jak najdłuższy czas. Należy nie tylko o nie dbać zabezpieczając przed niepożądanym działaniem psa lub kota, czy zabrudzeniami przez maluchy, ale warto wiedzieć jakich środków do czyszczenia używać

Meble tapicerowane – jak dbać o ich czystość?

Grube warstwy materiału, przeszycia i zagięcia – to idealne miejsca do rozwoju bakterii i roztoczy. Dla zachowania czystości kanapy, fotela czy narożnika przede wszystkim niezbędne jest regularne odkurzanie za pomocą specjalnej końcówki ułatwiającej dotarcie do trudnodostępnych miejsc. W ten sposób pozbywamy się kurzu, okruchów, włosów czy sierści. 

Usuwanie plam i zabrudzeń z mebli tapicerowanych

Większe plamy czy niewielkie zabrudzenia zdarzają się każdemu, jednak jak sobie z nimi radzić, by nie pozostawiały śladów? Plama z kawy lub czerwonego wina, ślady błota z łapek psa, czy obrazek namalowany flamastrami przez dziecko. Widok ten może nas przywołać o niemały zawrót głowy, szczególnie gdy znajduje się na nowo kupionej kanapie w jasnym kolorze. 

Kluczowym czynnikiem do poradzenia sobie z tego typu zabrudzeniami na meblach tapicerowanych jest szybka reakcja połączona ze sprawdzonymi metodami. W przypadku zabrudzeń winem czy kawą skutecznym sposobem jest użycie kwasku cytrynowego, który szybko radzi sobie z usuwaniem plam. Należy jednak pamiętać, by nie szorować co sił szczotką, a użyć do tego delikatnej i miękkiej ściereczki, która będzie zapobiegać innym uszkodzeniom np. w formie wychodzących nici itp. 

Narożnik Bergamo z funkcją spania 

Ze względu na szeroki wybór mebli tapicerowanych na rynku dostępne są także przeróżne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia tego rodzaju tkanin. Warto więc zaopatrzyć się w tego typu pomoce domowe, szczególnie gdy meble są narażone na zabrudzenia spowodowane przez dzieci lub zwierzęta. 

Specjalne środki do czyszczenia tapicerki są bardzo skuteczne, a przy tym łatwe w użyciu. Wystarczy spryskać plamę płynem, chwilkę odczekać i przetrzeć miękką ściereczką. Jeśli występują pozostałości po zabrudzeniach należy zabieg powtarzać aż do całkowitego wyczyszczenia. 

Czyszczenie mebli tapicerowanych z elementami drewna 

Wiele mebli tapicerowanych posiada dekoracyjne elementy wykonane z drewna. Podbicia, drewniane nóżki, podłokietniki i wiele innych drobnych elementów pełni ozdobę mebli, ale wymaga również odpowiedniego sposobu zachowania czystości. 

Warto zaznaczyć, że do czyszczenia drewna nie będziemy używać tych samych środków chemicznych, co do czyszczenia silnych plam na tapicerce. W ten sposób moglibyśmy uszkodzić strukturę drewna, podobnie jak przy użyciu zbyt dużej ilości wody. W sklepach dostępne są specjalne mleczka do czyszczenia powierzchni drewnianych, które skutecznie usuwają zabrudzenia jednocześnie zapewniając lśniącą powierzchnię i zapobiegając osiadanie kurzu. Specjalne mleczka można zastąpić również wilgotną, miękką ściereczką, która również usunie zabrudzenia.

Sofa Morocco

Czy ustawienie mebli tapicerowanych ma znaczenie?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że na kondycję mebli tapicerowanych wpływ ma także sam wybór miejsca w mieszkaniu. Przede wszystkim sofa, narożnik czy fotel ustawione w miejscu, w którym przez większość dnia padają promienie słoneczne będą szczególnie narażone na wyblaknięcie koloru. Kanapa w pięknym butelkowym kolorze w stylu glamour niezbyt estetycznie będzie prezentować się z plamą od słońca. Warto więc unikać miejsc szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych. Natomiast jeśli to jedyne miejsce, w którym mogłyby znajdować się meble tapicerowane warto zadbać o skuteczną ochronę, np. rolety okienne. 

Co ciekawe, na jakość narożnika czy sofy wpływ mają także kaloryfery znajdujące się w pobliżu. Przede wszystkim należy unikać umieszczania mebli przy samym grzejniku zachowując przynajmniej 30 cm odstępu. 

Łóżko tapicerowane Italia 

Podstawą zachowania mebli tapicerowanych w jak najlepszej kondycji przez długi czas jest regularne odkurzanie oraz szybkie usuwanie plam. Ponadto od czasu do czasu warto również użyć wilgotnej ściereczki i odświeżyć kanapę. Jeśli w mieszkaniu znajdują się zwierzęta bądź dzieci warto stosować metodę zapobiegawczą polegającą na okryciu mebli kocem lub narzutą. Podczas zakupu warto również zapytać obsługę sklepu, jaki detergent idealnie sprawdzi się do czyszczenia, dzięki czemu w razie potrzeby będziemy mieć niezbędny środek pod ręką.