Sofa z funkcją spania czy kanapa nierozkładana? Praktyczne rozwiązanie do Twojego salonu

Bardzo często przed wyborem mebli do mieszkania lub domu zastanawiamy się, jaki rodzaj kanapy wybrać? Zdarza się, że wygląd kanapy bez funkcji spania to ten typ, który idealnie będzie pasować do wnętrza, np. w stylu glamour. Z kolei kanapa z funkcją spania nawet jeśli docelowo nie ma pełnić funkcji sypialni, z czasem może okazać się bardzo pomocna. Na jaki rodzaj sofy zdecydować się i na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Do jakich pomieszczeń sprawdzi się kanapa rozkładana?

We wnętrzach o dość sporym metrażu mamy o wiele większe pole do popisu. Możemy wybierać różnej wielkości narożniki, sofy z funkcją spania bądź eleganckie sofy nierozkładane. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy nasz metraż jest dosyć ograniczony, podobnie jak ilość pomieszczeń, a bardzo często połączyć musimy sypialnię i salon jako jedno pomieszczenie. 

Wybierając meble do salonu weźmy pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby, czyli czy kanapa ma służyć wyłącznie jako mebel do odpoczynku, oglądania serialu i spędzania czasu ze znajomymi? Czy kanapa z funkcją spania wieczorem będzie zamieniać się w wygodne łóżko?

Samuel – kanapa z funkcją spania 

Nawet, jeśli w mieszkaniu znajduje się sypialnia, a kanapa będzie umieszczona w salonie warto wziąć pod uwagę meble rozkładane. Chociażby ze względu na fakt, że zawsze możemy zaprosić kogoś z rodziny bądź znajomych. To dodatkowe miejsce do spania w nagłych sytuacjach. 

Sofa nierozkładana – tak czy nie?

Kanapy nierozkładane to doskonałe rozwiązanie np. do różnego typu gabinetów, poczekalni w salonach kosmetycznych/fryzjerskich itp. Natomiast świetnie sprawdzi się także w salonie w naszym domu, o ile posiadamy również wygodne łóżko w sypialni. Dodatkowo jeśli zdecydowanie nie planujesz nocowania znajomych bądź rodziny – możesz ze spokojem wybrać sofę bez dodatkowej funkcji spania. 

Kanapa rozkładana – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Wielofunkcyjne meble to podstawa szczególnie w niewielkim mieszkaniu. W ciągu dnia będą pełnić funkcję mebla do odpoczynku, z kolei wieczorem po rozłożeniu może zamienić się w wygodną kanapę do spania. Warto zwracać uwagę na schowek na pościel. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca w szafie, a także zachowamy porządek w mieszkaniu. 

Sofa Felicia z funkcją spania

Dostępna przestrzeń w salonie 

Biorąc pod uwagę niewielki metraż i sofę z funkcją spania przede wszystkim należy szczegółowo wymierzyć dostępną przestrzeń z zachowaniem odległości. Warto wziąć pod uwagę nie tylko miejsce na rozłożenie kanapy, ale dodatkowe elementy dekoracyjne takie jak np. podnóżek, stolik kawowy, lampa nocna i wiele innych dodatków.
Jest to najważniejszy czynnik podczas wyboru mebli do niewielkiego metrażu. Kolejne ważne aspekty to sposób rozkładania sofy, pojemnik na pościel czy kolor pasujący do całego wnętrza.

Powierzchnia spania 

Kanapa rozkładana powinna mieć wygodną i odpowiednio dużą powierzchnię do spania. Szczególnie, jeśli będzie wykorzystywana na co dzień. Mniejsze znaczenie będzie miała powierzchnia do spania, jeśli będą z niej korzystać sporadycznie goście. Natomiast mimo wszystko warto postawić na wygodną i odpowiednio dużą powierzchnię do spania. Uwagę zwracać należy nie tylko na szerokość, ale i długość. 

Wybór tapicerki

Nie tylko kolor sofy ma znaczenie, ale również rodzaj tapicerki. W szczególności, gdy jesteśmy posiadaczami kota, psa czy chociażby dzieci powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. W przypadku zwierząt kanapa skórzana będzie nieco problematyczna i będzie wymagania odpowiedniego zabezpieczenia, co i tak nie zawsze będzie skuteczne.