stoły i krzesła do jadalni

Stoły i Krzesła do Twojej Jadalni

Jadalnia to drugie (jeśli nie pierwsze) po salonie miejsce, w którym chętnie spędzamy wolny czas i przyjmujemy gości. Dlatego wybierając stoły i krzesła do i jadalni powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dla części z nas jadalnia, czy też kuchnia to centrum domu gdzie można nie tylko jeść, ale także odpoczywać, pracować, bawić się itd…

Jej urządzenie nie jest łatwe, a warto poświęcić na to trochę energii, aby uzyskać funkcjonalne i komfortowe wnętrze. Jak w związku z tym wybrać idealne stoły i krzesła do jadalni?

Stoły i krzesła do jadalni.

Jadalnię możemy stworzyć w kuchni lub w salonie albo po prostu w jadalni :). Przy zakupie stołów i krzeseł, wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy, czy też jaki kształt ma pomieszczenie. Jeżeli masz otwarty salon połączony z kuchnią, elegancki stół i krzesła mogą znajdować się pośrodku tych wnętrz, oddzielając je od siebie. Jadalnia w salonie będzie już bardziej elegancką propozycją. I tu świetnie dobrane stoły i krzesła do jadalni muszą być nie tylko piękne ale też pasujące stylem do całego wnętrza. Jeśli życie rodzinne najczęściej toczy się w kuchni i tam spędzamy najwięcej czasu, możemy zorganizować jadalnie właśnie tam. Jeżeli masz niewielką kuchnię, w której nie zaszalejesz z wielkością mebli, możesz pobawić się designem i stworzyć niewielką jadalnię o wyjątkowym charakterze. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, jaką liczbę domowników będziemy mieć przy stole każdego dnia.

Stół Ludwik Meble Wioleks

Jaki stół będzie najlepszy do jadalni?

Stoły i krzesła do jadalni muszą być funkcjonalne. Jeśli masz niedużą rodzinę, ale na weekend często przyjeżdżają goście, to warto zamówić stół który będzie rozkładany. Dzięki temu szybko i łatwo dostosujesz wielkość stołu do liczby gości. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w ciągu tygodnia stół nie zajmuje wiele miejsca, a w razie potrzeby może pomieścić wielu biesiadników. Jeszcze przed złożeniem zamówienia sprawdź dokładnie jaka jest jego wielkość w pełnej okazałości, aby przekonać się czy w danym pomieszczeniu będzie go można nie tylko swobodnie rozłożyć, ale i obejść dookoła. Dzięki temu każdy będzie miał do niego swobodny dostęp oraz ułatwi to podawanie potraw i zajmowanie miejsca przy stole. Będąc w sklepie czy salonie, sprawdź jak wygląda stół po rozłożeniu, to czy jest on na tyle stabilny, aby można było się na nim oprzeć. Dobry stół powinien być solidnie podparty a jego elementy powinny dobrze do siebie przylegać. Jeśli chcesz wybrać elegancki stół na 10 osób powinien on mieć wymiary nie mniejsze niż 100 cm x 240 cm.

Kształt stołu często jest narzucony przez sam kształt pomieszczenia w którym stoi. Do wyboru są m.in.: stoły prostokątne, kwadratowe, okrągłe i owalne. Często można znaleźć również wersje z zaokrąglonymi rogami, co świetnie sprawdza się jeśli mamy w domu małe dzieci. Rogi mebla są zabezpieczone i przez to trudniej się uderzyć czy o nie zaczepić.
Stanowczo odradzamy zakup stołu i krzeseł „na oko”, ponieważ w salonie meblowym (gdzie zazwyczaj jest duża powierzchnia) meble mogą się wydawać mniejsze niż są w rzeczywistości.

Jakie dobrać krzesła?

Producenci oferują ogromną ilość modeli krzeseł do jadalni czy kuchni. Mają one różne formy, styl, obicia i kolor. Na jedno krzesło przy stole przypada około 60cm długości blatu, więc również to musimy brać pod uwagę w planowaniu miejsca. Krzesła do jadalni warto kupić w komplecie ze stołem. Dzięki temu, unikniemy problemu z zestawianiem ze sobą rożnych mebli, szczególnie jeśli nie pochodzą od jednego producenta i będziemy pewni że stół i krzesła mają odpowiednie proporcje i wymiary.

Drewno jest najbardziej uniwersalnym materiałem z którego możemy wykonać piękne stoły i krzesła do jadalni lub kuchni. Jest ono kojarzone z ciepłem, zawsze modne i naturalne.

O tym, co się sprawdzi.

Bardzo popularne są stoły z litego drewna jak np. dębowe, czy też wytrzymałe, wykonane z drewna bukowego. Obie propozycje są niezwykle trwałe i solidne i z pewnością posłużą wiele lat przy odrobinie pielęgnacji. Cena takiego mebla jest oczywiście proporcjonalna do jego jakości. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na lite drewno zastanów się nad płytą pokrytą fornirem lub okleiną. Wybierając takie rozwiązanie z pewnością zauważysz różnicę w cenie, a same meble wykonane w ten będą wyglądać równie efektownie.

Jeśli chciałbyś posadzić domowników po obu stronach stołu, to jego blat powinien mieć minimum 100cm szerokości. Pozwoli to na wygodne ułożenie talerzy dla każdego, a pośrodku zostanie około 20 cm na ustawienie naczyń z pysznymi potrawami.
Zadbaj także o to, by długie przy nim siedzenie nie kończyło się bólem pleców. Wybierz krzesła z miękkimi siedziskami, obite tkaniną lub skórą, oraz takie które maja podłokietniki i wysokie oparcie. W naszym sklepie możesz zamówić dowolny model krzesła z wybranym obiciem (przejdź do sklepu) Wygodne i stabilne krzesła pozwolą na spędzanie długiego czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Stoły i krzesła do jadalni – dobre rady:

  • Na jedno krzesło przypada około 60 cm długości blatu – taka szerokość pozwoli wygodnie siedzieć Tobie i innym.
  • Po ustawieniu krzeseł odległość od ściany lub innych mebli powinna być nie mniejsza niż 65 cm, aby swobodnie się poruszać.
  • Odległość stołu od podłogi powinna być nie mniejsza niż 60cm. Standardowa (wygodna) wysokość stołu do jadalni to 74-76 cm.